Elektronik Sigara Terimleri  Sözlüğü

Elektronik sigara ve parçalarını oluşturan terimler ne anlama gelirler? hepsinin cevabını aşağıda detaylı olarak sizler için açıkladık.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara atomizer ve batarya olarak iki bölümden oluşan, şarj edilebilen, aromalı gliserin ve nikotinden oluşan sıvıyı buharlaştıran dijital olan sigara similasyonudur.

Atomizer Nedir?

Atomizer cam yada akrilik fanustan oluşan içerisinde emilim sağlayan pamuk ve bu pamuğu çevreleyen örgü tel (coil) bulunan, yüksek ısı ile sıvı buharlaştıran bir elektronik sigaranın üstünde bulunan başlıktır.

Coil nedir?

Atomizerin merkezinde bulunan örgülü tel ve bu telin içinde pamuk yada emilim sağlayan bir madde bulunan, ayrıca yüksek ısı sağlayan tel ve pamuk kombinasyonudur. Bu parça için elektronik sigaranızın kalbi diyebiliriz.

Coilin Çalışma Mantığı Nasıldır?

Pilden gelen enerji ile elektrik sobasına benzer şekilde, coili oluşturan örgülü teller ısınır ve bu örgülü tellerin ortasında kalan pamuk emdiği sıvıyı ısı sayesinde buhar haline getirir.

Deck Nedir?

Güverte anlamına gelen atomizerin içinde yer alan ve coili bağladığımız taban kısmıdır. Üzerinde direkler bulunur. Bu direkler arasına coil bağlanır.

510 Pin Nedir?

Bağlantı tipini anlatan 510 pin vidalı bağlantıdır. Elektronik sigaraların tamamına yakını bu bağlantı tipini kullanılır. Atomizer ile batarya 510 pin vidalı bağlantı sistemi ile çevirerek birbirine monte edilir.

Hava kanalları-hava akım sistemi Nedir?

Sigara (sıkı) içim yada ciğer içim yapmak isteyenlerin kullandığı atomizer üzerindenki deliklerin açılıp ve kapanmasıyla sağlanan hava akış yada sürkilasyon sistemidir. Havalandırma kanallarıdır.

Atomizer Camı Nedir?

Atomizeri çevreleyen fanus görünümü veren genellikle akrilik sert maddeden yapılan şeffaf cama benzeyen atomizer parçasıdır.

Batarya Nedir?

Elektronik sigaranızın enerji yönetimini sağlayan şarj edilebilen aküdür. Bu parça için elektronik sigaranazın beyni diyebiliriz. İki çeşitli bulunur.

  • Elektronik ve akım kontrollü, çipsetli regüle modlardır.
  • Herhangi bir kontrol sistemi olamayan temasa dayalı olarak çalışan mekanik modlar. (Yeni kullanıcılara tavsiye edilmez)

Modların bataryaları sabit olabilir yada içerisine 18650 pil takılıp çıkarılabilir.

18650 Pil Nedir?

Bataryalar içerisinde kullanılan kalem pile benzer ve ebatlarından dolayı 18 mm 650 mm ölçülerinde olan pillerdir.

Drip-Tip (Ağızlık) Nedir?

Atomizerin ucuna takılan farklı içim keyifleri ve tarzlar için kullanılan ağız ile temas eden parçadır.

admin Yazar