iQos Zararlı mı? Herhangi Bir Zararı Var mı?

iQos zararlı mı? sorusunun cevabını hemen verelim tabiki zararlı!

Ancak Ne Kadar Zararlı? Yazımızda bu konu üzerinde yaptığımız mini bir gözlemi sizinle paylaşacağız.

iQos dijital sigara Philip Morris firmasının yakın geçmişte piyasaya sürdüğü dijital tütün buharlaştırıcıdır. Ürün üzerinde bilim insanlarının yaptığı geniş çaplı bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak herkes riski azaltılmış bir ürün olduğu konusunda mütabıktır. Bu yüzden firma ürünü “riski azaltılmış ürün” olarak tanımlamaktadır.

İQos’un Farkı

iQos yeni nesil dijital buharlaştırıcının tütün sigarasından farkı ateş bulunmaması ve yanma işlemi olmamasıdır. Cihaz içerisinde yerleştirilen ve 3 cm boyutlarındaki Heets adı verilen tütün çubuklarının 350 dereceye kadar ısıtıp buharlaştırmaktadır. Halbuki gerçek sigarada bu sıcaklık 850 derecelere çıkmakta olup, yanma işlemi sonucunda çok fazla kimyasal madde salınımı ortaya çıkmaktadır.

Bilimsel Araştırma Sonucu Mevcut Değil
İQos üzerinde şuan için bilim insanlarının yada tıp üniversitelerinin yapmış olduğu herhangi bir araştırmaya ulaşamadım. Ancak ilerleyen zamanlarda böyle bir araştırma yayınlanması durumunda sizlerle paylaşacağım.

Yaptığımız Gözlemler

iQos dijital buharlaştırıcının incelenmesi gereken birinci noktası içerisinde kullanılan heets adı verilen tütün çubuklarıdır. Öncelikle heetslerde standart sigara tütünü kullanılmadığının altını çizelim. Daha iri şekilde kıyılmış tütün kullanılmaktadır.

Heets ısıtıldıktan sonra rengi koyulaşmakta ve siyah renk almaktadır. Filitre kısmı 2 aşamadan oluşmakta olup resimler aşağıdaki gibidir. Ürünün filitre kısmı sıcaklıktan kısmen etkilenmekte olup bazı erimeler meydana gelmektedir. Buda plastik bir maddeyi vücudumuza kısmende olsa almamıza neden olmaktadır. Bu kısımda firmanın daha fazla iyileştirme yapmasının önemli olduğu bir gerçektir.

admin Yazar